Poniedziałek 23 października 2017
Dziś imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
Bieżące wydanie:

Parowozownie, wieże wodne, drezyny, kilka czynnych linii kolei wąskotorowej – Wielkopolska to region wyjątkowy dla turystyki kolejowej. Sporo u nas torów, wiele zabytkowych obiektów ciągle działa, a historia kolei ma u nas już 170 lat. – Podróżowanie koleją stało się dziś już nie tylko sposobem na pokonywanie odległości, ale i atrakcją samą w sobie. Turyści przyjeżdżają do Wielkopolski, by przejechać się parowozami, zabytkowymi wagonami i drezynami – potwierdza Tomasz Wiktor, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki UMWW. Stolicą turystyki kolejowej jest u nas Wolsztyn: kompleks kolejowy z zabytkową halą postojową z początku XX wieku, obrotnicą, wieżą wodną, żurawiem wodnym i muzeum. Funkcjonuje tam jedyna w Europie czynna parowozownia.

Moda na kolej
Fot: A. KALENIEWICZ
Fot: ARCHIWUM

Młodzież gimnazjalna i licealna z gmin Wilczyn, Skulsk, Kramsk i Kleczew wzięła udział w projekcie „Antoni Szulczyński – malarz od urodzenia. Obraz jego życia i twórczości”.

Fot: ARCHIWUM TEATRU WIELKIEGO

14 października na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu zagości jeden z operowych hitów wszech czasów „Rigoletto” Giuseppe Verdiego w reżyserii Marcina Bortkiewicza.

Fot: ARCHIWUM WBPiCAK

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu informuje, że tradycje dudziarskie w Wielkopolsce zostały (po 2 latach starań) wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, obok 24 innych regionalnych tradycji z całej Polski.

Fot: ARCHIWUM MPPP

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na seminaria dla nauczycieli, które organizuje w Poznaniu we współpracy z Zakładem Dydaktyki Historii Instytutu Historii UAM i poznańskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 listopada.

Fot: M. GRELA
Monitorujemy radnych

Przepadam za latem w Pogorzelicy

kadencja 2010-2014 »
kadencja 2006-2010 »
Komu należy przekazać więcej kompetencji?