Fot: ARCHIWUM

Już po raz dwunasty w Gostyniu odbędzie się Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Jak zawsze koncerty w świętogórskiej bazylice odbędą się w ostatni weekend września i pierwszy października.

Dodatkowo, na 21 października, zaplanowano wydarzenie związane z inauguracją odrestaurowanych świętogórskich organów. Po mszy św. i poświęceniu instrumentu będzie można wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego.

Wcześniej czekają nas jednak cztery inne, niezwykłe wieczory w zachwycającej akustyką i architekturą barokowej świątyni.

Najpierw, 30 września, z okazji setnej rocznicy objawień fatimskich, ich przesłanie zostanie przypomniane muzyką i śpiewem fado w wykonaniu m.in. Poznańskich Słowików.

Kolejnego dnia, świętując Międzynarodowy Dzień Muzyki, zaproszeni artyści z Chin, Ukrainy, Islandii, Boliwii i USA ukażą wyjątkowość własnej muzyki oraz swoją interpretację twórczości związanego ze Świętą Górą Józefa Zeidlera.

„Missa ex D” tego kompozytora będzie jednym z utworów wykonanych w Gostyniu przez Sinfonię Varsovię pod batutą Jerzego Maksymiuka. 6 października to data, którą powinni zapamiętać wszyscy prawdziwi melomani.

Nie mniej emocji dostarczy zapewne kolejny wieczór, kiedy to odbędzie się… „Wenecka noc na Świętej Górze”. Włoscy instrumentaliści zaprezentują utwory Vivaldiego, Tartiniego, Paganiniego.

Festiwal został dofinansowany przez samorząd województwa. Wśród patronów wydarzenia jest m.in. marszałek Marek Woźniak, a wśród prtnerów medialnych – „Monitor Wielkopolski”.

Szczegółowy program i opis festiwalowych wydarzeń na: www.jozefzeidler.eu.