Fot: ARCHIWUM WBPiCAK

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu informuje, że tradycje dudziarskie w Wielkopolsce zostały (po 2 latach starań) wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, obok 24 innych regionalnych tradycji z całej Polski.
Głównymi ośrodkami aktywności dudziarskiej w Wielkopolsce są Poznań i okolice, Kościan i okolice, Leszno i okolice, Bukówiec Górny, Gostyń-Rawicz i okolice, Krotoszyn-Ostrów Wlkp. i okolice, Zbąszyń i okolice. Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce obejmują pięć typów dud: dudy kościańsko-bukowskie, dudy gostyńsko-rawickie, kozła weselnego, kozła ślubnego i sierszenki.
Informacja o wpisie na listę dziedzictwa to wielka satysfakcja dla wszystkich muzyków grających na dudach, kozłach i sierszeńkach oraz na skrzypcach przewiązanych, mazankach, skrzypcach i klarnecie Es, budowniczych tych instrumentów, decydujących o obrazie folkloru muzycznego w Wielkopolsce i wszystkich lokalnych społeczności kultywujących swoje obrzędy i obyczaje.