Fot: A. BOIŃSKI

Dla nas Unia Europejska jest jak weekend – po prostu nie wyobrażamy sobie bez niej naszego życia. To jedno ze zdań z „Listu do Unii Europejskiej”, który przedstawicielom instytucji UE przekazali uczniowie Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wielkopolskim. To oni, jako zwycięzcy zorganizowanego przez marszałka Marka Woźniaka, a odbywającego się pod honorowym patronatem Komisji Europejskiej, konkursu „Rozważania nad Europą” gościli w nagrodę od 29 listopada do 1 grudnia w Brukseli.

– Pierwszy raz usłyszałem takie porównanie UE do weekendu – nie ukrywał zaskoczenia podczas spotkania z uczniami przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz. – To miłe porównanie, bo weekend jest czymś, na co człowiek się cieszy. Obawiam się jednak, że jesteśmy jeszcze daleko od takiego ideału, dlatego wszyscy, także wy – młodzi, musimy tłumaczyć, że Europa potrzebuje współpracy państw, bo żadne w pojedynkę nie poradzi sobie z najważniejszymi wyzwaniami współczesności.

Młodzi Wielkopolanie o swoich przemyśleniach rozmawiali też w Brukseli z europosłem Janem Olbrychtem oraz z marszałkiem Markiem Woźniakiem.

– Byłem pod wrażeniem tego listu, który z jednej strony pokazuje, że młodzież docenia korzyści wynikające z członkostwa w Unii, ale ma też swoje zastrzeżenia. Jest to bardzo odpowiedzialna postawa – mówił Marek Woźniak.

Podczas spotkania z marszałkiem uczniowie mówili o swoich obawach związanych z funkcjonowaniem UE, m.in. o braku poczuciu bezpieczeństwa, brexicie, nierównościach w rozwoju państw.

Bezprecedensowym wydarzeniem było to, że młodzi Wielkopolanie mogli zaprezentować swoje przemyślenia podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Ich przedstawiciel Szymon Bukowski przedstawił samorządowcom z wszystkich państw UE najważniejsze tezy „Listu do Europy” z mównicy, z której przemawiają zazwyczaj jedynie najważniejsi goście sesji KR.

Przypomnijmy, że w ramach konkursu o nagrodę marszałka województwa wielkopolskiego na najlepszą debatę „Rozważania nad Europą” w ciągu ostatnich miesięcy w szkołach licealnych, zawodowych i technikach naszego regionu odbyły się dyskusje dotyczące UE, jej przyszłości oraz jej wpływu na życie obywateli. W pierwszym etapie zespoły uczniów pod kierunkiem nauczycieli oraz przy zaangażowaniu lokalnej społeczności przeprowadziły debatę pod tytułowym hasłem. Drugi etap polegał na przygotowaniu pisemnego podsumowania w formie „Listu do Unii Europejskiej”, w oparciu o wnioski wynikające z dyskusji.

 

 

Więcej zdjęć z wizyty - w galerii: monitorwielkopolski.pl/pl/galeria/zwyciezcy_konkursu_rozwazania_nad.html