Fot: ARCHIWUM MOZK

„Z Kalisza do Kamerunu” to tytuł nowej wystawy czasowej, poświęconej etnograficznym wyprawom Stefana Szolc-Rogozińskiego do Afryki oraz jego kontynuatorom. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego 2018 roku w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.
Wystawa nawiązuje do wyprawy, jaką Szolc-Rogoziński zorganizował w drugiej połowie XIX w. do Kamerunu oraz jej pokłosia. Prezentowane dokumenty, wycinki prasowe oraz eksponaty opowiedzą o losach wyprawy, natomiast wybrane eksponaty zaprezentują dorobek polskiej afrykanistyki, swoistych kontynuatorów badań Rogozińskiego.
Na szczególną uwagę zasługują obiekty ze zbiorów MOZK jak np. miecz wojenny, który miał być używany do 1976 roku, czy bogato rzeźbiony stołek z około 1960 roku, na którym niegdyś zasiadał wódz wioski. Natomiast, Muzeum Narodowe w Szczecinie udostępniło na potrzeby ekspozycji misę z ornamentem punktowym datowaną na 1880 rok, przywiezioną przez Leopolda Janikowskiego z wyprawy do Kamerunu, a także wstążkę marynarską ze statku „Łucja-Małgorzata”, na którym kaliski odkrywca dotarł do wybrzeży Afryki Zachodniej. Niezwykle efektownie prezentują się również maski planszowe o tematyce antropomorficznej, wypożyczone z muzeum w Żorach.