Na wstępie

Krajobraz korzyści

Krajobraz korzyści

Zainspirowani dyskusją podczas posiedzenia jednej z sejmikowych komisji, piszemy tym razem szerzej o parkach krajobrazowych funkcjonujących w Wielkopolsce. Zasadniczym pretekstem do podjęcia tego tematu są natomiast bardzo realne plany dotyczące wyznaczenia dwóch nowych tego typu obszarów w północnej części regionu.

Jak każda nowość, także i te zamiary u niektórych wywołują jakiś niepokój, zwłaszcza w kwestii ewentualnego ograniczenia rozwoju gospodarczego tych okolic. Wydaje mi się jednak, że jest wręcz przeciwnie, to znaczy utworzenie parku krajobrazowego może być szansą na rozwój ciekawych przyrodniczo terenów. Umówmy się, poważny inwestor postawi fabrykę lub wielkie centrum logistyczne przy autostradzie lub drodze ekspresowej, a nie na nadnoteckich rozlewiskach. Tam natomiast powinna rozkwitać turystyka.

A moje doświadczenie podpowiada mi, że gdy podróżuję przez obszar, o którym wcześniej niewiele wiedziałem, to informacja: „park krajobrazowy” jest równoznaczna z komunikatem: „uwaga, tam może być coś wartego odwiedzenia!”.

Autor: ARTUR BOIŃSKI

BIEŻĄCE WYDANIE

Czerwiec 2021