Kasa plus liderzy

Liczne spotkania i debaty (tak na poziomie regionalnym, jak i międzynarodowym) dotyczące rolnictwa i obszarów wiejskich, o których piszemy w tym wydaniu, skłaniają po raz kolejny do zwrócenia uwagi na to, jak bardzo zmieniły się u nas te tereny w trakcie ostatniego ćwierćwiecza.
Pisaliśmy o tym niejednokrotnie także na naszych łamach, podkreślając, jaki wpływ na intensywny rozwój miały środki unijne, a także – w przypadku Wielkopolski – wsparcie udzielane z budżetu województwa. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną przyczynę tego niewątpliwego sukcesu, a mianowicie czynnik ludzki. W naszej naturze jest coś takiego, że często zmiany, zwłaszcza istotne, budzą nasz opór. W każdym przypadku potrzeba liderów, którzy nie tylko podejmą działania, ale też skutecznie przekonają innych (w tym przypadku lokalne społeczności na obszarach wiejskich) do rzucenia się w ten wir zmian.
Zatem sprzyjające okoliczności i wsparcie finansowe, po które można było sięgnąć, były szansą. Jej wykorzystanie zależało od aktywności i otwartości na innowacje konkretnych ludzi. Takich, jak wyróżniani przez samorząd w konkursach dotyczących funduszu sołeckiego i na rolnika roku.
Autor: ARTUR BOIŃSKI