Ważne tematy

Sesja w pierwszej odsłonie

6 maja wielkopolski sejmik zainaugurował VII kadencję. Ślubowanie złożyło 39 radnych województwa, a przewodniczącą izby została Tatiana Sokołowska. 

Gdzie pojechać na dwóch kółkach?

Według danych Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego w Poznaniu łączna długość istniejących dróg rowerowych wynosi u nas 3102 km. W realizacji są kolejne 82 km, a w planach jest budowa aż 2031 km takich tras.

Tak sobie wybraliśmy

Jak wyniki głosowania z 7 kwietnia wpłyną na kształt wielkopolskiego sejmiku? Tylko 16 z 39 dotychczasowych radnych utrzymało swoje miejsca w izbie.

Z Wielkopolski na Śląsk

W latach 1919, 1920 i 1921 doszło do wybuchu trzech kolejnych powstań górnośląskich. Jak wspierała je Wielkopolska?

Bilans dwóch dekad w UE

1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami wstąpiła do Wspólnoty Europejskiej. Co zmieniło się w Wielkopolsce przez 20 lat? Czy wykorzystaliśmy szansę i pieniądze, by dogonić zachodnich partnerów?

Kompozytor z Włoszakowic

Karol Kurpiński urodził się w 1785 roku (znana jest tylko data jego chrztu: 6 marca), w Leszczyńskiem, we Włoszakowicach. Po ojcu Marcinie, organiście z zawodu, odziedziczył uzdolnienia muzyczne i bardzo wcześnie ujawnił swój talent wirtuoza gry na organach i klawesynie.

Samorządowa kadencja w cieniu wojny i pandemii

Które wydarzenia i inwestycje z udziałem samorządu województwa zapamiętamy z tej trwającej wyjątkowo długo, bo aż 5,5 roku, kadencji? Jakie zmiany zaszły w regionie w tym czasie?

Rekordowy apetyt na loty

Historia Ławicy jest długa, ale jeszcze nigdy w ciągu 12 miesięcy z poznańskiego lotniska nie skorzystało tak wielu pasażerów, jak w 2023 roku.

Niepokorne Wielkopolanki

Co łączy postaci Wirydianny z Radolińskich Kwileckiej Fiszerowej, Julii Molińskiej-Woykowskiej i Konstancji Łubieńskiej? Każda z nich była barwną postacią i w różny sposób utrwaliła swoją działalność.

Co dalej z torami do Turku?

Niemal 7 godzin trwała wyjazdowa nadzwyczajna sesja wielkopolskiego sejmiku w Koninie, poświęcona ewentualnej budowie nowej linii w ramach rządowego programu „Kolej+".

Zwycięski rozejm w Trewirze

W skomplikowanej sytuacji geopolitycznej należało działać umiejętnie, by 105 lat temu doprowadzić do formalnego zakończenia walk na froncie powstańczym w Wielkopolsce.

Uczmy o powstaniu!

Wojewódzcy samorządowcy gremialnie wyrazili negatywną ocenę proponowanych zmian w szkolnej podstawie programowej, dotyczących tematyki zwycięskiej insurekcji Wielkopolan z lat 1918-1919.

BIEŻĄCE WYDANIE

Czerwiec 2024