Ważne tematy

Jak to w kamienicy

W powszechnym rozumieniu kamienica to masywny budynek postawiony z cegły i kamienia (właśnie!), gwarantujący odpowiedni standard bytowania, a nawet nobilitujący mieszkańców przede wszystkim w mieście.

Pomagamy jak możemy

Podczas lutowej sesji sejmiku radni wyrazili oburzenie agresją Rosji na naszych wschodnich sąsiadów. Samorząd województwa włączył się w działania na rzecz uciekających przed wojną migrantów.

Obieżyświat z Rogalina

Jednym z mitów dotyczących Wielkopolski jest przekonanie o sumienności i rządności jej mieszkańców, ich przywiązaniu do prawa aż do… braku polotu i elastyczności. Nie zawsze tak było.

Samorząd inwestuje w kulturę

Nowe nagłośnienie i klimatyzacja w sali kinowo-teatralnej w Złotowie, studio do nagrań audycji radiowych w bibliotece w Mieścisku czy gruntowny remont centrum kultury w Dobrzycy – to zadania wsparte z programu „Kulisy kultury”.

Ponad 2 miliardy na wydatki

Dochody i wydatki, przychody oraz rozchody, dotacje i obligacje czy też rezerwy lub zadania zlecone – to zaledwie część haseł zawartych w projekcie budżetu województwa na 2022 rok.

Gdy człowiek wymaga „naprawy”

Pobyt w szpitalu nie należy do przyjemności, ale chyba każdy – prędzej czy później  – przejdzie przez białe sale, bo człowiek nie jest niezniszczalny i od czasu do czasu wymaga „naprawy”. Było tak zawsze, niezależnie od epoki i miejsca.

Wsparcie Ukrainy

31 stycznia podczas zdalnych obrad radni jednomyślnie poparli „Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy”.

Przez wieki z poznańskimi Żydami

Tragiczne doświadczenia z II wojny światowej i okresu tuż powojennego też pozostawiły trwały, ponury ślad na dziejach Żydów europejskich i polskich. Przez wieki nieposiadający własnego państwa, musieli znaleźć miejsce dla siebie.

Nasz obowiązek i nasze prawo

Kolejna – tym razem już 103. – rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego po raz pierwszy była obchodzona jako święto państwowe.

Rok w cieniu pandemii

Co w minionych miesiącach przykuło uwagę fotoreporterów z naszego województwa? Prezentujemy wybrane prace zauważone przez jury tegorocznej edycji konkursu Wielkopolska Press Photo.

Przygoda z edukacją

Jak w XXI wieku powinna wyglądać szkoła? Czy w edukacji sprawdzają się technologiczne nowinki? Przypominamy o projektach samorządu województwa, wspierających wielkopolską oświatę.

Jacy byli powstańcy?

Wokół Powstania Wielkopolskiego z lat 1918-1919 narosło wiele niedopowiedzeń, mitów i legend. Bardzo często wynikało to z przekonań politycznych oceniającego, prawie zawsze do głosu dochodziły emocje, niekiedy nawet skrajne.

BIEŻĄCE WYDANIE

Sierpień 2022