Ważne tematy

Władcy z Wielkopolski

W historii Polski były czasy, gdy nad Wartą, Obrą, Prosną dochodziło do wydarzeń i zjawisk wywierających szczególny wpływ na dalsze losy tworzącego się, a potem umacniającego państwa.

„Polityka zagraniczna” samorządu

13 regionów partnerskich, z którymi Wielkopolska podpisała porozumienia o współpracy, a także 4 regiony, z którymi prowadzimy mniej sformalizowane kontakty – to główne kierunki aktywności międzynarodowej województwa.

Solidarność w DNA

Znając mentalność Polaków i wiedząc, że solidarność jest zawarta w DNA waszego narodu, nie wierzę, że mogłoby nastąpić zmęczenie pomaganiem narodowi walczącemu nie tylko o swój kraj, ale też „za wolność naszą i waszą”.

Pomagają dzieciom, seniorom, osobom z niepełnosprawnościami

1 marca Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu świętował w Polskim Teatrze Tańca 24. rocznicę powstania. Na czym polega działalność tej samorządowej instytucji?

Pomniki, których już nie ma

Pomniki są formą upamiętnienia danej osoby lub wydarzenia, znaną już od zamierzchłych czasów. Na ogół odzwierciedlają całą postać, ale są też w formie popiersia, a niekiedy jakąś osobę lub wydarzenie dokumentuje jedynie tablica.

Inwestujemy w tabor

Zdarza się, że pasażerowie podróżujący koleją po Wielkopolsce narzekają na tłok w godzinach komunikacyjnego szczytu czy na nieodpowiedni rozkład jazdy. Rzadko jednak zdarzają się krytyczne uwagi dotyczące samego taboru.

Odbicie po pandemii

Rok 2022 (choć zaczął się od zawieszenia istotnych dla ruchu lotniczego w Polsce połączeń do miast ukraińskich) przyniósł wyraźny wzrost liczby pasażerów na Ławicy, co pozwoliło niemal na powrót do stanu sprzed pandemii.

Plan na budowę

Przypomnijmy, że od 1 stycznia województwo formalnie przejęło od miasta Poznania Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, którego jednym z oddziałów jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Bohater spod Książa

Major Florian Dąbrowski nie był Wielkopolaninem. Urodził się 6 marca 1798 r. w Trojanach pod Zgierzem, w rodzinie o tradycjach wojskowych. Był synem Kazimierza herbu Jastrzębiec i Marianny z Chrząstowa Wielkiego Dąbrowskich.

Miliony na inwestycje w szpitalach

Rozbudowa WCO, nowe centrum medycyny ratunkowej w szpitalu przy ul. Lutyckiej w Poznaniu oraz nowoczesny blok operacyjny w lecznicy wojewódzkiej w Kaliszu – to przykłady przedsięwzięć z marszałkowskich placówek.

W Warszawie klękać nie będę

Nie będę „klękał na warszawskich dywanach”, żeby dostać te pieniądze. Jeśli nie będzie woli wsparcia rządowego, to jesteśmy zdeterminowani, żeby i bez niego spróbować sobie poradzić z budową Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Dwie fary w Poznaniu

Mówimy fara, farny, ale często nie rozumiemy znaczenia tych słów. W ujęciu powszechnym to najważniejszy kościół danej miejscowości, w odróżnieniu np. od kolegiaty, czyli kościoła, przy którym funkcjonuje kolegium kanoników.

BIEŻĄCE WYDANIE

Wrzesień 2023