Ważne tematy

Bohater spod Książa

Major Florian Dąbrowski nie był Wielkopolaninem. Urodził się 6 marca 1798 r. w Trojanach pod Zgierzem, w rodzinie o tradycjach wojskowych. Był synem Kazimierza herbu Jastrzębiec i Marianny z Chrząstowa Wielkiego Dąbrowskich.

Miliony na inwestycje w szpitalach

Rozbudowa WCO, nowe centrum medycyny ratunkowej w szpitalu przy ul. Lutyckiej w Poznaniu oraz nowoczesny blok operacyjny w lecznicy wojewódzkiej w Kaliszu – to przykłady przedsięwzięć z marszałkowskich placówek.

W Warszawie klękać nie będę

Nie będę „klękał na warszawskich dywanach”, żeby dostać te pieniądze. Jeśli nie będzie woli wsparcia rządowego, to jesteśmy zdeterminowani, żeby i bez niego spróbować sobie poradzić z budową Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Dwie fary w Poznaniu

Mówimy fara, farny, ale często nie rozumiemy znaczenia tych słów. W ujęciu powszechnym to najważniejszy kościół danej miejscowości, w odróżnieniu np. od kolegiaty, czyli kościoła, przy którym funkcjonuje kolegium kanoników.

Debata o finansach

Dochody w wysokości 2,24 mld zł, wydatki na poziomie 2,54 mld zł i deficyt wynoszący 304 mln zł – to najważniejsze liczby zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu, z którym 28 listopada zapoznali się radni.

W jakim fachu najłatwiej o etat?

Jaki zawód powinni wybrać obecnie młodzi ludzie, by mieć pewność zatrudnienia? Eksperci przyjrzeli się zapotrzebowaniu firm na pracowników w wielkopolskich powiatach.

Wielkopolskie lata gen. Dowbora

Generał Józef Dowbor Muśnicki jest jedną z najważniejszych postaci Powstania Wielkopolskiego. Drugi z kolei naczelny dowódca Wojsk Wielkopolskich, wielce zasłużony, aż do 1919 roku nie miał nic wspólnego z tym regionem.

Dlaczego samorząd województwa stawia na kształcenie zawodowe

Jaką szkołę wybrać po podstawówce? Zdobyć ogólne wykształcenie czy szukać konkretnego fachu? Na czym polega nauka w określonym zawodzie?

Grek o polskim sercu

Działając z rozmachem w Poznaniu, Jan Konstanty Żupański połączył księgarnię z imponującą działalnością wydawniczą.

Noblistka upamiętniona

Sejmik przyjął 24 października uchwałę ustanawiającą rok 2023 Wielkopolskim Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Atrakcje turystyczne na zdjęciach

Prezentujemy kilkanaście zdjęć spośród nagrodzonych i wyróżnionych podczas tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, organizowanego przez samorząd regionu.

Nastolatki będą rządzić

Za kilka miesięcy powinien rozpocząć działalność Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Podczas wrześniowej sesji „dorosły” sejmik przyjął uchwałę w tej sprawie oraz nadał nowemu organowi statut.

BIEŻĄCE WYDANIE

Czerwiec 2024