Ważne tematy
Jak Poznań stawał w ogniu
Nikt rozsądny już nie wierzy w opinie, że zachodzące na świecie zmiany klimatyczne nie mają wpływu na nasze życie codzienne. Groźne żywioły zawsze nękały ludzi, choć z różnym natężeniem i nie zawsze w związku z postępowaniem człowieka.
Spółki, fabryki, czytelnie...
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk organizuje w dniu 23 listopada ogólnopolską konferencję naukową pt. „Spółki, fabryki, czytelnie... Areny pracy organicznej”, której celem jest przedstawienie wyników najnowszych badań nad miejscami związanymi z pracą organiczną.
Pierwszy prezydent
Jarogniew Mikołaj Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 r. w Glinnie koło Wągrowca, w ziemiańskiej rodzinie pieczętującej się herbem Gozdawa. Starannie wychowany, niemal od początku przeznaczony był w rodzinie do wykonywania poważanego zawodu.
27 grudnia będzie świętem?
Jednogłośnie, podczas zdalnej sesji, która odbyła się 21 czerwca, radni przyjęli stanowisko sejmiku w sprawie ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym.
Nie tylko książki
Jak już informowaliśmy, zakończył się, trwający od wiosny 2019 roku, remont siedziby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa 3 w Poznaniu.
Podziemny świat
Warunki sanitarne w dawnym mieście pozostawiały wiele do życzenia. Nie oddzielano źródeł wody pitnej i używanej do prania, czystość oceniano „na oko” i według smaku.
W lesie, nad wodą, na rowerze
Pandemia sprawiła, że więcej Polaków spędza urlop w kraju. Dokąd wyjechać, choć na weekend, by wypocząć i uniknąć zgiełku? Do lasu, nad wodę czy może na wyprawę rowerową?
Atomowe marzenia
Po raz kolejny – za sprawą wypowiedzi przedstawicieli rządu o potrzebie budowy polskich siłowni jądrowych – powrócił temat umiejscowienia jednej z nich w Wielkopolsce.
Jak samorząd regionu walczy z niedoborem wody
Zarząd i sejmik województwa prowadzą wiele działań, by skuteczne zadbać o retencjonowanie i odpowiednie wykorzystywanie wody opadowej? Czy można w ogóle zapobiec powodzi i suszy?
Przy Zwierzynieckiej i na Malcie
Kto z nas już jako dziecko nie był w zwierzyńcu albo w ogrodzie zoologicznym, nie próbował karmić czy głaskać ich mieszkańców? Kontakt z „braćmi mniejszymi” jest potrzebny nam wszystkim.
Przyrodę trzeba u nas pielęgnować i… promować
Parki krajobrazowe są jedną z kilku form ochrony przyrody w Polsce. Tworzy się je w miejscach, których walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe są wyjątkowe. W Wielkopolsce mamy ich 14, a wkrótce powstaną dwa kolejne.
Podsumowali pandemiczny rok
Sejmik, po wielogodzinnej debacie, udzielił zarządowi województwa wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu w 2020 roku.