Ważne tematy

Finanse w pandemii

Sejmik zatwierdził 21 grudnia budżet województwa na 2021 rok. Dochody wielkopolskiego samorządu wyniosą 1 mld 647 mln zł, a wydatki przekroczą nieznacznie 2 mld zł.

"Monitor" doceniony

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – jako wydawca „Monitora Wielkopolskiego” – zdobył wyróżnienie w konkursie „Medialna Perła Samorządu 2020”.

Patriotyzm na trudne czasy

Inaczej niż zazwyczaj obchodziliśmy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Akademia z Mielżyńskiego

Dlaczego i w jaki sposób 164 lata temu powstało Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk?

Wielkopolskie obrazy

Jak niezwykły czas ostatnich kilkunastu miesięcy zatrzymali w kadrze autorzy zdjęć dostrzeżonych w konkursie Wielkopolska Press Photo?

Cenne krajobrazy

Powstaje audyt, który pomoże chronić wyjątkowe widoki w regionie. Radni podczas prac komisji podkreślali wagę, jaką zapisy audytu mogą mieć w przyszłości dla rozwoju poszczególnych gmin w województwie.

Powstanie okiem artystów

Jak wielkopolskie wydarzenia z 1918 i 1919 roku zobrazowali Prauziński, Wróblewski i Sonnewend? Czy znane dzięki słynnym pocztówkom wyobrażenia tego pierwszego mogą być traktowane jako dokumentacja?

Kryminał z pałacu

Znana pisarka Joanna Jodełka publikuje w odcinkach kryminał, którego akcja dzieje się w pałacu w Winnej Górze. 

Skarby na Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza do zwiedzania nowej wystawy stałej pt. „Z archiwum ziemi i toni wodnej. Świadectwa dziedzictwa pierwszych Piastów”.

Opowieść o wsi

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przygotowało w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach nową wystawę stałą pt. „Dziekanowice i ich mieszkańcy”.

Broń z Lednicy

„Broń drzewcowa i uzbrojenie ochronne z Ostrowa Lednickiego, Giecza i Grzybowa” – to tytuł publikacji wydanej przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury.

Obóz w obiektywie

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprezentowało album pt. „Szczypiorno. Tu rodziła się niepodległość”.

BIEŻĄCE WYDANIE

Wrzesień 2022