Ważne tematy

Noblistka upamiętniona

Sejmik przyjął 24 października uchwałę ustanawiającą rok 2023 Wielkopolskim Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Atrakcje turystyczne na zdjęciach

Prezentujemy kilkanaście zdjęć spośród nagrodzonych i wyróżnionych podczas tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, organizowanego przez samorząd regionu.

Nastolatki będą rządzić

Za kilka miesięcy powinien rozpocząć działalność Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Podczas wrześniowej sesji „dorosły” sejmik przyjął uchwałę w tej sprawie oraz nadał nowemu organowi statut.

Przygoda z historią i kulturą

Dawne tajemnice i lekcja historii w Gnieźnie czy na Lednicy, przygoda z kulturą w Lewkowie, Russowie i Dobrzycy albo też przyciągające tłumy jarmarki oraz festyny w Szreniawie – to zaledwie część oferty marszałkowskich instytucji kultury.

Patron szpitala

Kim był doktor Franciszek Raszeja, którego imię nosi jedna z najbardziej znanych poznańskich lecznic?

Edukują o przyrodzie

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, tj. instytucja regionalnego samorządu, zarządza u nas 14 parkami oraz administruje 34 obszarami chronionego krajobrazu. Promuje także przyrodę.

Wielkopolska insurekcja

Powstanie kościuszkowskie – insurekcja 1794 r. Najczęściej od razu mamy na myśli przysięgę T. Kościuszki złożoną na Rynku w Krakowie 24 marca tego roku, potem bitwę pod Racławicami, zajęcie Warszawy, wreszcie oblężenie stolicy, bitwy.

Bez pszczół nie ma przyszłości

Dlaczego samorząd województwa od kilku lat regularnie przekazuje wsparcie finansowe, w wysokości kilku milionów złotych, wielkopolskim pszczelarzom?

Dwaj święci i klucze

Zdarza się, że najbardziej skomplikowane są sprawy oczywiste. Dotyczy to także herbu miejskiego, którego definicja brzmi: „Herb miejski to charakterystyczny znak miejskiej wspólnoty samorządowej skonstruowany na wzór znaku terytorialnego...".

Idą zmiany na torach

Pięć projektów z Wielkopolski w finale programu „Kolej+”, dalszy rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej czy planowane węzły przesiadkowe na towarowej obwodnicy miasta – to dobre wieści dla pasażerów.

Co z pociągiem do Turku?

Samorządowcy i przedstawiciele mieszkańców Konina, Krzymowa i powiatu tureckiego pojawili się 18 lipca w Poznaniu na sesji sejmiku. Z ich udziałem odbyła się dyskusja dotycząca planowanej trasy kolejowej z Konina do Turku.

Królewska siostra

Wśród bohaterów dawnej Wielkopolski rzadko znajdujemy postaci działające w średniowieczu, bo zachowane i znane nam dotąd źródła niewiele o nich wspominają. Znacie Sygrydę Storradę?

BIEŻĄCE WYDANIE

Lipiec 2024