Ważne tematy

27 grudnia będzie świętem?

Jednogłośnie, podczas zdalnej sesji, która odbyła się 21 czerwca, radni przyjęli stanowisko sejmiku w sprawie ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym.

Nie tylko książki

Jak już informowaliśmy, zakończył się, trwający od wiosny 2019 roku, remont siedziby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa 3 w Poznaniu.

Podziemny świat

Warunki sanitarne w dawnym mieście pozostawiały wiele do życzenia. Nie oddzielano źródeł wody pitnej i używanej do prania, czystość oceniano „na oko” i według smaku.

W lesie, nad wodą, na rowerze

Pandemia sprawiła, że więcej Polaków spędza urlop w kraju. Dokąd wyjechać, choć na weekend, by wypocząć i uniknąć zgiełku? Do lasu, nad wodę czy może na wyprawę rowerową?

Atomowe marzenia

Po raz kolejny – za sprawą wypowiedzi przedstawicieli rządu o potrzebie budowy polskich siłowni jądrowych – powrócił temat umiejscowienia jednej z nich w Wielkopolsce.

Jak samorząd regionu walczy z niedoborem wody

Zarząd i sejmik województwa prowadzą wiele działań, by skuteczne zadbać o retencjonowanie i odpowiednie wykorzystywanie wody opadowej? Czy można w ogóle zapobiec powodzi i suszy?

Przy Zwierzynieckiej i na Malcie

Kto z nas już jako dziecko nie był w zwierzyńcu albo w ogrodzie zoologicznym, nie próbował karmić czy głaskać ich mieszkańców? Kontakt z „braćmi mniejszymi” jest potrzebny nam wszystkim.

Przyrodę trzeba u nas pielęgnować i… promować

Parki krajobrazowe są jedną z kilku form ochrony przyrody w Polsce. Tworzy się je w miejscach, których walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe są wyjątkowe. W Wielkopolsce mamy ich 14, a wkrótce powstaną dwa kolejne.

Podsumowali pandemiczny rok

Sejmik, po wielogodzinnej debacie, udzielił  zarządowi województwa wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu w 2020 roku.

Wypadki, powstanie, protest...

Słowo „powstanie” w odniesieniu do „Czarnego Czwartku” nie było używane w oficjalnych publikacjach. To forma dodania sobie chwały przez uczestników wydarzeń, zrzeszonych w związkach kombatanckich Poznańskiego Czerwca.

20 lat o samorządzie

Jak i dlaczego powstał „Monitor Wielkopolski”? W jaki sposób zmieniał się przez minione dwie dekady? Kto i o czym pisał w jego 238 wydaniach?

Miesiące w cieniu pandemii

Mija połowa obecnej kadencji sejmiku – z kilku względów wyjątkowej w historii samorządu województwa. Jak minione 2,5 roku przedstawia się pod względem statystycznym?

BIEŻĄCE WYDANIE

Maj 2023