Ważne tematy
Pokonali trudny przylądek
Przez kilka godzin debatowali radni podczas majowej sesji sejmiku. Okazją do dłuższej dyskusji było przedstawienie przez zarząd województwa corocznego raportu o stanie regionu, a także trzy tzw. okołobudżetowe uchwały. Dotyczyły one: wotum zaufania dla zarządu, zatwierdzenia sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu oraz udzielenia absolutorium zarządowi województwa.
Nasz drogi prąd
Inwestycja dotycząca montażu paneli fotowoltaicznych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu stała się pretekstem do sejmikowej dyskusji o drastycznie rosnących cenach energii elektrycznej i sposobach na przeciwdziałanie temu zjawisku.
Szansa na energetyczną rewolucję
Wielkopolska chce być liderem w rozwoju technologii związanych z wodorem, stawia na OZE i dąży do neutralności klimatycznej – m.in. o tym dyskutowano w Poznaniu podczas majowych targów „H2POLAND”.
Rektor na ławeczce
W dziejach Wielkopolski pojawiło się wiele postaci, które mimo wielkich zasług nie utrwaliły się na stałe w świadomości mieszkańców regionu. Jedną z nich jest pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego profesor Heliodor Święcicki.
Szpital już nie na peryferiach
Lecznica z ulicy Lutyckiej w Poznaniu świętuje 50 lat swojego istnienia. Jakie były początki? Jak wygląda dzisiejsza rzeczywistość placówki?
Dlaczego robimy to, co robimy
Pochodząca z Malty Roberta Metsola ma 43 lata, z wykształcenia jest prawnikiem. Od 2013 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. W styczniu 2022 roku wybrano ją na szefową izby.
Zielony, cyfrowy i bliższy ludziom
Zbliża się kolejne unijne rozdanie i program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. To nowa nazwa programu regionalnego (czyli puli dystrybuowanej przez samorząd województwa), zastępująca obecny WRPO.
Patron kółek rolniczych
Maksymilian Jackowski urodził się 11 października 1815 r. w Słupi, w powiecie śremskim, w rodzinie drobnego dzierżawcy folwarku Józefa i Józefy z Brzezińskich. Przez trzy lata uczył się w słynnym Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, ale szkoły nie ukończył.
Niskie bezrobocie: kłopot i szansa
W Polsce i w regionie brakuje tysięcy rąk do pracy. I choć firmy płacą specjalistom coraz więcej albo dodają darmowe benefity, to i tak mają ogromne problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych kadr.
Co wynika z tej agresji?
Marcowa, przeprowadzona w trybie zdalnym, sesja była ponownie okazją do wyrażenia przez sejmik solidarności z broniącą się przed rosyjską agresją Ukrainą i podjęcia kwestii wsparcia dla uchodźców.
Jak to w kamienicy
W powszechnym rozumieniu kamienica to masywny budynek postawiony z cegły i kamienia (właśnie!), gwarantujący odpowiedni standard bytowania, a nawet nobilitujący mieszkańców przede wszystkim w mieście.
Pomagamy jak możemy
Podczas lutowej sesji sejmiku radni wyrazili oburzenie agresją Rosji na naszych wschodnich sąsiadów. Samorząd województwa włączył się w działania na rzecz uciekających przed wojną migrantów.