Ważne tematy

Obieżyświat z Rogalina

Jednym z mitów dotyczących Wielkopolski jest przekonanie o sumienności i rządności jej mieszkańców, ich przywiązaniu do prawa aż do… braku polotu i elastyczności. Nie zawsze tak było.

Samorząd inwestuje w kulturę

Nowe nagłośnienie i klimatyzacja w sali kinowo-teatralnej w Złotowie, studio do nagrań audycji radiowych w bibliotece w Mieścisku czy gruntowny remont centrum kultury w Dobrzycy – to zadania wsparte z programu „Kulisy kultury”.

Ponad 2 miliardy na wydatki

Dochody i wydatki, przychody oraz rozchody, dotacje i obligacje czy też rezerwy lub zadania zlecone – to zaledwie część haseł zawartych w projekcie budżetu województwa na 2022 rok.

Gdy człowiek wymaga „naprawy”

Pobyt w szpitalu nie należy do przyjemności, ale chyba każdy – prędzej czy później  – przejdzie przez białe sale, bo człowiek nie jest niezniszczalny i od czasu do czasu wymaga „naprawy”. Było tak zawsze, niezależnie od epoki i miejsca.

Wsparcie Ukrainy

31 stycznia podczas zdalnych obrad radni jednomyślnie poparli „Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy”.

Przez wieki z poznańskimi Żydami

Tragiczne doświadczenia z II wojny światowej i okresu tuż powojennego też pozostawiły trwały, ponury ślad na dziejach Żydów europejskich i polskich. Przez wieki nieposiadający własnego państwa, musieli znaleźć miejsce dla siebie.

Nasz obowiązek i nasze prawo

Kolejna – tym razem już 103. – rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego po raz pierwszy była obchodzona jako święto państwowe.

Rok w cieniu pandemii

Co w minionych miesiącach przykuło uwagę fotoreporterów z naszego województwa? Prezentujemy wybrane prace zauważone przez jury tegorocznej edycji konkursu Wielkopolska Press Photo.

Przygoda z edukacją

Jak w XXI wieku powinna wyglądać szkoła? Czy w edukacji sprawdzają się technologiczne nowinki? Przypominamy o projektach samorządu województwa, wspierających wielkopolską oświatę.

Jacy byli powstańcy?

Wokół Powstania Wielkopolskiego z lat 1918-1919 narosło wiele niedopowiedzeń, mitów i legend. Bardzo często wynikało to z przekonań politycznych oceniającego, prawie zawsze do głosu dochodziły emocje, niekiedy nawet skrajne.

Warto się zaszczepić

Stosunkiem głosów 22 za, 9 przeciw, 1 głosem wstrzymującym sejmik przyjął 29 listopada stanowisko dotyczące obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi oraz wprowadzenia ograniczeń dla osób, które nie korzystają ze szczepionek.

Dlaczego energia jest droga?

Podczas sesji sejmiku 25 października, po burzliwej dyskusji, dotyczącej zarówno źródeł wzrostu kosztów prądu i gazu, jak i obszarów pozyskiwania energii, na które należy postawić w przyszłości, sejmik przyjął apel do premiera w tej sprawie.

BIEŻĄCE WYDANIE

Lipiec 2024