Ważne tematy

Jacy byli powstańcy?

Wokół Powstania Wielkopolskiego z lat 1918-1919 narosło wiele niedopowiedzeń, mitów i legend. Bardzo często wynikało to z przekonań politycznych oceniającego, prawie zawsze do głosu dochodziły emocje, niekiedy nawet skrajne.

Warto się zaszczepić

Stosunkiem głosów 22 za, 9 przeciw, 1 głosem wstrzymującym sejmik przyjął 29 listopada stanowisko dotyczące obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi oraz wprowadzenia ograniczeń dla osób, które nie korzystają ze szczepionek.

Dlaczego energia jest droga?

Podczas sesji sejmiku 25 października, po burzliwej dyskusji, dotyczącej zarówno źródeł wzrostu kosztów prądu i gazu, jak i obszarów pozyskiwania energii, na które należy postawić w przyszłości, sejmik przyjął apel do premiera w tej sprawie.

Poznańska Unter den Linden

Aleje Karola Marcinkowskiego zna każdy mieszkaniec Poznania. To charakterystyczna aleja na osi północ – południe, łącząca ulicę Solną z ul. Święty Marcin, lekko pochylona ku północy.

Jubileusz na torach

1 czerwca 2011 r. o godz. 4.40 w trasę z Wolsztyna do Leszna wyruszył pierwszy w historii szynobus spółki Koleje Wielkopolskie. Przez pół roku regionalne pociągi przewiozły 560 tys. pasażerów, a przez 10 lat – ponad 73 mln podróżnych.

Na miarę XXI wieku

Czytelnicy z Kalisza i okolic mogą korzystać z oferty placówki przy ul. Południowej już od kilku miesięcy, a oficjalną inaugurację przekładano z powodu pandemii.

Szpital dla małych pacjentów, ich rodziców i lekarzy

Jak, na kilka miesięcy przed planowanym otwarciem, prezentuje się zbudowane przez samorząd województwa Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka?

Jak Poznań stawał w ogniu

Nikt rozsądny już nie wierzy w opinie, że zachodzące na świecie zmiany klimatyczne nie mają wpływu na nasze życie codzienne. Groźne żywioły zawsze nękały ludzi, choć z różnym natężeniem i nie zawsze w związku z postępowaniem człowieka.

Spółki, fabryki, czytelnie...

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk organizuje w dniu 23 listopada ogólnopolską konferencję naukową pt. „Spółki, fabryki, czytelnie... Areny pracy organicznej”, której celem jest przedstawienie wyników najnowszych badań nad miejscami związanymi z pracą organiczną.

Pierwszy prezydent

Jarogniew Mikołaj Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 r. w Glinnie koło Wągrowca, w ziemiańskiej rodzinie pieczętującej się herbem Gozdawa. Starannie wychowany, niemal od początku przeznaczony był w rodzinie do wykonywania poważanego zawodu.

27 grudnia będzie świętem?

Jednogłośnie, podczas zdalnej sesji, która odbyła się 21 czerwca, radni przyjęli stanowisko sejmiku w sprawie ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym.

Nie tylko książki

Jak już informowaliśmy, zakończył się, trwający od wiosny 2019 roku, remont siedziby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa 3 w Poznaniu.

BIEŻĄCE WYDANIE

Kwiecień 2024