Dlaczego samorząd województwa stawia na kształcenie zawodowe

Spotkanie młodzieży z policjantami podczas

Jaką szkołę wybrać po podstawówce? Zdobyć ogólne wykształcenie czy szukać konkretnego fachu? Na czym polega nauka w określonym zawodzie? To zaledwie część pytań, na które próbowali znaleźć odpowiedzi uczniowie biorący udział w tegorocznym finale „Nocy zawodowców”.

Od kilku lat w naszym regionie (w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu) funkcjonują centra wsparcia rzemiosła, kształcenia dualnego i zawodowego – jednostki organizacyjne samorządu województwa. Ich rolą jest bycie koordynatorem na linii pracodawca – szkoła – uczeń, a także szeroko rozumiane propagowanie wyboru szkół branżowych.

Pod koniec października sejmik rozpatrzył informację o działalności tych placówek. W przygotowanym dla radnych materiale wymieniono działania podejmowane przez CWRKDiZ, jak porozumienia zawierane z izbami rzemieślniczymi, cechami rzemiosł, szkołami i przedsiębiorcami, inicjatywy w zakresie doradztwa zawodowego, organizację praktyk i staży zagranicznych, międzynarodowe projekty, udział w targach edukacyjnych, konkursach i wielu innych podobnych przedsięwzięciach.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw CWRKDiZ, cieszących się od początku dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem młodzieży, jest „Noc zawodowców”. Tegoroczna odsłona wydarzenia, organizowana w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu (oraz w zaprzyjaźnionych z placówkami samorządu województwa szkołach z innych miejscowości) odbyła się 7 października pod hasłem „Zawodowa moc”.

Rozwinąć pasje

– „Noc zawodowców” promuje szkoły branżowe i techniczne, jako tzw. szkolnictwo pozytywnego wyboru i jest adresowana zwłaszcza do uczennic i uczniów klas 7 i 8, którzy stoją przed wyborem swojej ścieżki edukacyjnej i zawodowej – podkreśla Paulina Stochniałek z zarządu województwa. – Chcemy pokazać młodzieży szersze perspektywy i uświadomić uczniom, jak ważnego wyboru dokonują.

Wydarzenie angażuje nie tylko młodzież ostatnich klas szkół podstawowych, ale także ich rodziców, pracodawców, rzemieślników, doradców zawodowych, nauczycieli kształcących w zawodach i wszystkich, których interesuje tematyka związana z edukacją oraz rynkiem pracy. Jest też okazją do poznania osób znanych na tym rynku, odnoszących sukcesy i oferujących zatrudnienie w konkretnych zawodach. Takich postaci w naszym regionie nie brakuje.

– Dla młodych ludzi możliwość zadania pytań mistrzom, czeladnikom i innym fachowcom jest nie do przecenienia – dodaje Paulina Stochniałek.

Koniec podstawówki i co dalej? Chcę być zawodowcem. Jak to zrobić? W jakim kierunku rozwija się rzemiosło w naszym subregionie? Odpowiedzieć m.in. na tego typu pytania i rozterki młodzieży starali się prelegenci.

Chcemy pokazać młodzieży szersze perspektywy i uświadomić uczniom, jak ważnego wyboru dokonują

– Ważne jest stworzenie przestrzeni, w której młody człowiek będzie miał okazję do tego, aby dowiedzieć się, jak wygląda nauka w określonym zawodzie. Należy dać uczniom możliwość poszerzenia wiedzy, a co za tym idzie, horyzontów, jak również rozwinięcia pasji i zainteresowań – zaznacza Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW. – „Noc zawodowców” daje też możliwość zaktywizowania lokalnej społeczności, zachęca do współpracy i rozwoju.

W każdej z pięciu subregionalnych odsłon wydarzenia nie zabrakło spotkań z ekspertami i transmisji online, przeznaczonych zwłaszcza dla rodziców, pedagogów i doradców zawodowych. Przykłady?

Nie tylko nauka

Tegorocznym gospodarzem „Nocy zawodowców” w Poznaniu był Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych, który zaprosił do współpracy kilka poznańskich szkół i firm, wielkopolskie samorządowe centra kształcenia zawodowego i ustawicznego, Uniwersytet Przyrodniczy, Polską Izbę Przemysłu Targowego oraz Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą.

– „Noc zawodowców” to przede wszystkim przestrzeń do spotkań i rozmów z pracodawcami i rzemieślnikami oraz możliwość poznania ofert szkół branżowych i technicznych, których profil edukacyjny coraz częściej staje się odpowiedzią na wymogi współczesnego rynku pracy – informuje Magdalena Kucharska, zastępca dyrektora Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu.

Młodzież mogła skorzystać m.in. z licznych pokazów, organizowanych przez pracodawców, mistrzów i rzemieślników. Oprócz garści merytorycznych informacji dla uczniów przygotowano wiele atrakcji. Jedną z nich był quiz pt. „Zawodowa moc”, w którym na pytania z zakresu znajomości zawodów odpowiadało ponad 150 osób. Było też koło fortuny, quiz kulinarny, wirtualna strzelnica, konkurs kartograficzny pt. „Skala ma wielkie oczy” czy rywalizacja „Jaki to samochód”.

Przyjemne z pożytecznym połączono też w subregionie leszczyńskim, w którym wydarzenia dla młodzieży odbywały się w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie oraz w Szkole Podstawowej w Sierakowie.

– W „Nocy zawodowców” wzięli uczniowie z całego subregionu leszczyńskiego, a frekwencja była ogromna, szacowana na około 2000 osób. Młodzież przyjeżdżała w formie zorganizowanej (autokarami z okolicznych szkół podstawowych), przychodziła również z rodzicami, a także indywidualnie lub ze znajomymi – relacjonuje Norbert Kozłowski, specjalista ds. współpracy i promocji z CWRKDiZ w Lesznie.

Uczniowie mogli w jednym miejscu i czasie poznać ofertę edukacyjną wielu szkół ponadpodstawowych, zapoznać się z działalnością cechów rzemiosł różnych, okolicznych rzemieślników oraz przedsiębiorców. Zorganizowano też wyjazd do firmy Jegger – produkującej przyczepy i zabudowy samochodowe. Młodzież podglądała tam działanie m.in. robota edukacyjnego (służącego do nauki programowania), lasera do wycinania metalu, giętarki do blach, nowoczesnego magazynu.

– Zawsze łączymy przyjemne z pożytecznym, bo poza wyżej wspomnianą ofertą, podczas tego wydarzenia można było posłuchać na żywo zespołów muzycznych, obejrzeć pokazy sztuk walki, zobaczyć w akcji psa tropiącego – wymienia Norbert Kozłowski.

„Noc zawodowców” promuje szkoły branżowe i techniczne, jako tzw. szkolnictwo pozytywnego wyboru i jest adresowana zwłaszcza do uczennic i uczniów klas 7 i 8

Gry i warsztaty

CWRKDiZ w Pile realizowało w tym roku przedsięwzięcie w trzech lokalizacjach północnej Wielkopolski: w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży, w Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu (ogólna liczba uczestników to około 1200 osób) oraz w kameralnym „Kinie za Rogiem” w Trzciance, gdzie odbywały się m.in. pokazy filmów związanych tematyką zawodową, rekrutacją, adaptacją w nowym miejscu pracy, rozwojem kariery.

– W programie imprez w szkołach znalazły się m.in.: zawodowa scena (przykłady sukcesów firm i osób z pasją, łącznie 25 prezentacji), warsztaty zawodowe (pokazy zawodów, kierunków kształcenia branżowego i technicznego; 190 prezentacji), doradztwo zawodowe (indywidualne konsultacje ze specjalistami i możliwość skorzystania z testów multimedialnych, łącznie dla 177 osób) – wylicza skrupulatnie Ewa Krupka-Zaręba, dyrektor CWRKDiZ w Pile.

Młodzież z subregionu konińskiego „Noc zawodowców” spędziła w Zespole szkół Ekonomicznych im. M. Jackowskiego w Słupcy. Na uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez przedsiębiorców, szkoły prowadzące kształcenie w zawodach i instytucje otoczenia biznesu. Zaprezentowano kilkadziesiąt zawodów, m.in: kryminologa (Komenda Powiatowa Policji w Słupcy pokazała narzędzia, techniki i metody stosowane na miejscu przestępstwa; młodzież mogła porównać odciski palców, zobaczyć technikę ich pobierania), technika reklamy (pojawiły się technologiczne nowinki, filmy, grafiki), technika żywienia, fryzjera i kosmetyczki.

– Tegoroczna „Noc zawodowców” zgromadziła kilkuset uczestników. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się np. gra edukacyjna „Zawodowy Escape Room”. 10 drużyn w ciemnościach październikowej nocy walczyło o jak najszybsze rozszyfrowanie zagadek i odnalezienie kodu, który pozwalał ukończyć grę – wyjaśnia Anna Koziarska z CWRKDiZ w Koninie.

Wizyty w firmach

Terenową grę zespołową „Zawodowy Express” zorganizowali tradycyjnie CWRKDiZ w Kaliszu wspólnie z przedsiębiorcami zrzeszonymi w miejscowym cechu. W tym roku do zabawy dołączyło aż 68 zespołów – uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych wraz z opiekunami (łącznie 350 osób) z kilku powiatów.

– Gra była prowadzona etapami w terminie od 26 września do 7 października, a uczniowie najpierw zapoznali się podczas rywalizacji (w siedzibach lokalnych pracodawców) ze specyfiką pracy w zawodach, takich jak: cukiernik, mechanik samochodowy, barber, piekarz, ślusarz, kelner, fryzjer, kucharz, kotlarz oraz budowlaniec – wymienia Damian Michalak, zastępca dyrektora CWRKDiZ w Kaliszu.

Kolejnym zadaniem był quiz zawodoznawczy w formie zadań online, a finał rozegrano w hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Opatówku. Oprócz rozmów z doradcami zawodowymi młodzież mogła poznać kilkanaście zawodów, m.in. mechatronika, elektronika i programisty, operatora dronów, geodety, operatora druku 3D, ratownika medycznego, mechanika, dźwiękowca, operatora kamery.

***

Choć doradztwo zawodowe to domena innych publicznych organów, samorząd województwa stara się wesprzeć tę dziedzinę w Wielkopolsce. Eksperci z branży podkreślają, że nie jest to łatwe zadanie, bo zmiana myślenia wśród młodzieży i rodziców oraz przekonanie ich do kształcenia zawodowego to proces rozłożony na lata.

Autor: PIOTR RATAJCZAK

BIEŻĄCE WYDANIE

Kwiecień 2024