Ważne tematy
Bez pszczół nie ma przyszłości
Dlaczego samorząd województwa od kilku lat regularnie przekazuje wsparcie finansowe, w wysokości kilku milionów złotych, wielkopolskim pszczelarzom?
Dwaj święci i klucze
Zdarza się, że najbardziej skomplikowane są sprawy oczywiste. Dotyczy to także herbu miejskiego, którego definicja brzmi: „Herb miejski to charakterystyczny znak miejskiej wspólnoty samorządowej skonstruowany na wzór znaku terytorialnego...".
Idą zmiany na torach
Pięć projektów z Wielkopolski w finale programu „Kolej+”, dalszy rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej czy planowane węzły przesiadkowe na towarowej obwodnicy miasta – to dobre wieści dla pasażerów.
Co z pociągiem do Turku?
Samorządowcy i przedstawiciele mieszkańców Konina, Krzymowa i powiatu tureckiego pojawili się 18 lipca w Poznaniu na sesji sejmiku. Z ich udziałem odbyła się dyskusja dotycząca planowanej trasy kolejowej z Konina do Turku.
Królewska siostra
Wśród bohaterów dawnej Wielkopolski rzadko znajdujemy postaci działające w średniowieczu, bo zachowane i znane nam dotąd źródła niewiele o nich wspominają. Znacie Sygrydę Storradę?
Pokonali trudny przylądek
Przez kilka godzin debatowali radni podczas majowej sesji sejmiku. Okazją do dłuższej dyskusji było przedstawienie przez zarząd województwa corocznego raportu o stanie regionu, a także trzy tzw. okołobudżetowe uchwały. Dotyczyły one: wotum zaufania dla zarządu, zatwierdzenia sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu oraz udzielenia absolutorium zarządowi województwa.
Nasz drogi prąd
Inwestycja dotycząca montażu paneli fotowoltaicznych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu stała się pretekstem do sejmikowej dyskusji o drastycznie rosnących cenach energii elektrycznej i sposobach na przeciwdziałanie temu zjawisku.
Szansa na energetyczną rewolucję
Wielkopolska chce być liderem w rozwoju technologii związanych z wodorem, stawia na OZE i dąży do neutralności klimatycznej – m.in. o tym dyskutowano w Poznaniu podczas majowych targów „H2POLAND”.
Rektor na ławeczce
W dziejach Wielkopolski pojawiło się wiele postaci, które mimo wielkich zasług nie utrwaliły się na stałe w świadomości mieszkańców regionu. Jedną z nich jest pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego profesor Heliodor Święcicki.
Szpital już nie na peryferiach
Lecznica z ulicy Lutyckiej w Poznaniu świętuje 50 lat swojego istnienia. Jakie były początki? Jak wygląda dzisiejsza rzeczywistość placówki?
Dlaczego robimy to, co robimy
Pochodząca z Malty Roberta Metsola ma 43 lata, z wykształcenia jest prawnikiem. Od 2013 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. W styczniu 2022 roku wybrano ją na szefową izby.
Zielony, cyfrowy i bliższy ludziom
Zbliża się kolejne unijne rozdanie i program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. To nowa nazwa programu regionalnego (czyli puli dystrybuowanej przez samorząd województwa), zastępująca obecny WRPO.