Ważne tematy

Debata o finansach

Dochody w wysokości 2,24 mld zł, wydatki na poziomie 2,54 mld zł i deficyt wynoszący 304 mln zł – to najważniejsze liczby zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu, z którym 28 listopada zapoznali się radni.

W jakim fachu najłatwiej o etat?

Jaki zawód powinni wybrać obecnie młodzi ludzie, by mieć pewność zatrudnienia? Eksperci przyjrzeli się zapotrzebowaniu firm na pracowników w wielkopolskich powiatach.

Wielkopolskie lata gen. Dowbora

Generał Józef Dowbor Muśnicki jest jedną z najważniejszych postaci Powstania Wielkopolskiego. Drugi z kolei naczelny dowódca Wojsk Wielkopolskich, wielce zasłużony, aż do 1919 roku nie miał nic wspólnego z tym regionem.

Dlaczego samorząd województwa stawia na kształcenie zawodowe

Jaką szkołę wybrać po podstawówce? Zdobyć ogólne wykształcenie czy szukać konkretnego fachu? Na czym polega nauka w określonym zawodzie?

Grek o polskim sercu

Działając z rozmachem w Poznaniu, Jan Konstanty Żupański połączył księgarnię z imponującą działalnością wydawniczą.

Noblistka upamiętniona

Sejmik przyjął 24 października uchwałę ustanawiającą rok 2023 Wielkopolskim Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Atrakcje turystyczne na zdjęciach

Prezentujemy kilkanaście zdjęć spośród nagrodzonych i wyróżnionych podczas tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, organizowanego przez samorząd regionu.

Nastolatki będą rządzić

Za kilka miesięcy powinien rozpocząć działalność Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Podczas wrześniowej sesji „dorosły” sejmik przyjął uchwałę w tej sprawie oraz nadał nowemu organowi statut.

Przygoda z historią i kulturą

Dawne tajemnice i lekcja historii w Gnieźnie czy na Lednicy, przygoda z kulturą w Lewkowie, Russowie i Dobrzycy albo też przyciągające tłumy jarmarki oraz festyny w Szreniawie – to zaledwie część oferty marszałkowskich instytucji kultury.

Patron szpitala

Kim był doktor Franciszek Raszeja, którego imię nosi jedna z najbardziej znanych poznańskich lecznic?

Edukują o przyrodzie

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, tj. instytucja regionalnego samorządu, zarządza u nas 14 parkami oraz administruje 34 obszarami chronionego krajobrazu. Promuje także przyrodę.

Wielkopolska insurekcja

Powstanie kościuszkowskie – insurekcja 1794 r. Najczęściej od razu mamy na myśli przysięgę T. Kościuszki złożoną na Rynku w Krakowie 24 marca tego roku, potem bitwę pod Racławicami, zajęcie Warszawy, wreszcie oblężenie stolicy, bitwy.

BIEŻĄCE WYDANIE

Wrzesień 2023