Po sierpniowej wakacyjnej przerwie w obradach Sejmik Województwa Wielkopolskiego wraca do pracy. W połowie września zaplanowano tradycyjnie kilkanaście posiedzeń komisji stałych, a wszyscy radni spotkają się w siedzibie UMWW 30 września podczas sesji.
Kilka miesięcy, które minęły od wyborów samorządowych (7 kwietnia) oraz inauguracyjnego posiedzenia sejmiku VII kadencji (6 maja), to dobra okazja, by przypomnieć jego skład oraz pokazać ugruntowany już podział na komisje (początkowo radni zapisują się do nich, wypisują, zamieniają jedną na drugą).
Przypomnijmy zatem, że wiosną 2024 r. wybraliśmy w Wielkopolsce na pięcioletnią kadencję 39 radnych województwa. 6 maja złożyli oni uroczyste ślubowanie i wyłonili ze swojego grona szefową.
– Mieliśmy dosyć trudny moment przy wyborze zarządu i prezydium sejmiku. I wtedy moją rolą było bardzo dokładne przypilnowanie procedury i przebiegu obrad, tak żeby wszelkie głosowania i cała sesja odbyły się lege artis. Wszystko przebiegło zgodnie z zasadami, radni dokonali wyboru i działamy! – wspomina te początki w rozmowie z „Monitorem” przewodnicząca sejmiku Tatiana Sokołowska (PO).
Przypomnijmy bowiem, że w maju do wyboru zarządu województwa i pełnego składu sejmikowego prezydium potrzeba było aż trzech spotkań (choć formalnie była to cały czas I sesja). Ostateczne decyzje radni podjęli 20 maja.
Wiceprzewodniczącymi izby zostali: Henryk Drzewiecki z PO, Marek Sowa z PiS oraz Agnieszka Wiśniewska z Polska 2050. Marszałkiem województwa został po raz szósty Marek Woźniak z PO. Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski z PSL kontynuują pracę jako wicemarszałkowie, członkiem zarządu pozostał też Jacek Bogusławski z PO, a w tej roli zadebiutowała Katarzyna Kretkowska z Lewicy.
Ponadto 20 maja sejmik wyłonił skład swoich 14 komisji stałych, wskazując zarazem ich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Radni PO stanęli na czele aż 7 komisji (strategii, gospodarki, rolnictwa, edukacji, kultury, kultury fizycznej, skarg). Czterech przewodniczących obsadziło PiS (rewizyjna, rodziny, statutowa, planowania). Pracami dwóch ważnych komisji (budżetowej i zdrowia) kierują przedstawiciele PSL, a prowadzenie komisji środowiska przypadło Polsce 2050.
W międzyczasie ukonstytuowały się też formalnie kluby radnych. Największe, skupiające po 15 osób, tworzą PO (szefową jest Tatiana Sokołowska) oraz PiS (radnymi kieruje Michał Zieliński). Jan Grzesiek przewodniczy klubowi PSL (4 osoby), a najmniejsze trzyosobowe gremium, kierowane przez Tomasza Wojtiuka, ma Polska 2050. Oprócz nich są jeszcze radni niezrzeszeni: Katarzyna Kretkowska i Dawid Murawa z Lewicy.
Nazwiska wszystkich radnych z przypisaniem do okręgów, w których zostali wybrani w kwietniu 2024 r., przypominamy w infografice. Prezentujemy też schemat z najważniejszymi urzędnikami marszałkowskiej administracji. Kto jest dyrektorem biura lub departamentu w UMWW? Jak marszałek, wicemarszałkowie i członkowie zarządu podzielili między sobą nadzór nad komórkami organizacyjnymi w urzędzie?