Obradowali i apelowali

Podczas wrześniowej sesji z członkami Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego spotkała się przewodnicząca „dorosłego” sejmiku Tatiana Sokołowska.

27 września odbyła się V sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Obradującym po raz piąty w siedzibie UMWW młodym radnym tym razem szczególnie wiele czasu zajęły kwestie organizacyjno-proceduralne, w tym związane z przetasowaniami w składzie MSWW.

Najpierw zaświadczenie o wyborze na radnego MSWW odebrał i złożył ślubowanie Samuel Piotrowski (który zajął miejsce Bartosza Marcinkowskiego, jako że ten ostatni zdobył mandat radnego miejskiego w Krajence). Sejmik podjął też uchwałę o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego Norberta Matusiaka, w związku ze złożoną przez niego rezygnacją.

To jednak nie był koniec zmian w składzie młodzieżowej rady. Według statutu MSWW, sejmik może odwołać radnego z powodu przynajmniej trzech jego nieobecności na sesjach lub posiedzeniach komisji. I po raz pierwszy w historii funkcjonowania młodzieżowego sejmiku pojawiły się takie wnioski. Jak się okazało – dotyczyło to aż 13 członków MSWW. Podczas wrześniowej sesji większość z nich tłumaczyła się kolegom (najczęściej – nauką, studiami, pracą…), następnie odbyło się tajne głosowanie nad odwołaniem każdego z „winowajców”. Ostatecznie sejmik pozostawić 10 osób, natomiast kara pozbawienia mandatu dotknęła 3 z nich. Uchwały o odwołaniu radnego podjęto w stosunku do Mateusza Baweja, Adriana Magdy i Maksymiliana Ryżka.

Po dłuższej dyskusji radni przyjęli też propozycje zmian w statucie MSWW, m.in. uszczegóławiające kwestie usprawiedliwiania nieobecności, zwrotu kosztów podróży, inicjatywy uchwałodawczej, obejmowania patronatów. Formalnie przyjęło to postać wniosku do przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w tej sprawie.

Radni zapoznali się również ze sprawozdaniami z prac komisji. Wśród nich znalazło się omówienie wyników ankiety, na którą odpowiedziało prawie 3000 wielkopolskich uczniów, a dotyczącej ich zdrowia psychicznego, samopoczucia, oceny szkoły. W związku z tym MSWW przyjął apel kierowany do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, zwracając uwagę m.in. na problemy z przestrzeganiem uczniowskich praw. Młodzi radni postanowili zwłaszcza podkreślić takie kwestie, jak: odbieranie uczniom telefonów komórkowych, samodzielne usprawiedliwianie się dorosłych uczniów, wybór opiekuna samorządu uczniowskiego.

Radni przyjęli też 27 września apele dotyczące: Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia, udzielania przez samorząd województwa pomocy finansowej gminom i powiatom w zakresie inicjatyw młodzieżowych, wsparcia projektu apelu dorosłego sejmiku w sprawie Centrum Kultury „Park Dzieje”.

W obradach MSWW wzięły udział m.in. przewodnicząca sejmiku Tatiana Sokołowska oraz członkini zarządu województwa Katarzyna Kretkowska. ABO

BIEŻĄCE WYDANIE

Listopad 2024