temat monitora

Wieś - wspólna sprawa

Na zdjęciu traktor z presą podczas pracy w polu.

Wielkopolska jest ważnym regionem rolniczym i od lat inwestuje w rozwój obszarów wiejskich.

W Polsce i w Europie nie brakuje obecnie wyzwań dla rolnictwa. Wśród problemów, o których mówi się najczęściej w Wielkopolsce, są m.in. postępujące stepowienie terenu, wysychanie jezior, afrykański pomór świń czy kwestia marnotrawstwa żywności.

Przedstawiciele branży rolnej zwracają ponadto uwagę na inne kwestie, np. coraz wyższe koszty produkcji oraz niski poziom cen w skupie, powodujący okresową nieopłacalność gospodarowania, stale zmniejszające się pogłowie świń, nieprzewidywalny rynek, rygorystyczne przepisy weterynaryjne, bariery inwestycyjne, choroby zakaźne czy też sprawę tzw. tuczu nakładczego.

Obawy polskich i unijnych rolników dotyczą też ewentualnego zawarcia przez UE umowy Mercosur z krajami Ameryki Południowej oraz liberalizacji handlu z Ukrainą.

Mimo tych trudów i wyzwań wielkopolscy rolnicy bardzo dobrze sobie radzą na rynkach całej Unii Europejskiej. Polska żywność podbija świat, co potwierdza stale wzrastający eksport. W wielu sektorach produkcji żywności: zboża, buraków cukrowych, mleka, drobiu, owoców i warzyw to nasi rolnicy wyraźnie przodują w Europie.

Dziesięciu takich liderów wyróżniono statuetką Siewcy i nagrodą w wysokości 15 tys. zł podczas gali podsumowującej 24. edycję konkursu Wielkopolski Rolnik Roku, zorganizowanej 30 marca w Sali Ziemi MTP.

– Nominowani i laureaci dowodzą, że mimo wielu wyzwań i trudów obecnie dotykających branżę rolniczą można realizować plany rozwoju i wdrażać nowoczesne technologie – mówił podczas gali jej gospodarz wicemarszałek Krzysztof Grabowski. – Warto też podkreślić, jak przez te 24 lata zmieniły się wielkopolskie obszary wiejskie. Wdrażane są rozmaite inicjatywy i programy. Modernizowana jest infrastruktura, poprawiają się bezpieczeństwo oraz warunki życia. Wiele milionów złotych trafiło tam w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz ze środków budżetu województwa.

I właśnie o sprawach dotyczących obszarów wiejskich będą wkrótce, od 8 do 10 maja na MTP w Poznaniu, dyskutować m.in. samorządowcy, politycy, naukowcy i eksperci w ramach Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi, organizowanego z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE. Szacuje się, że weźmie w nim udział około 1500 uczestników każdego dnia.

– To nie będzie kongres rolny, tylko wydarzenie poświęcone sprawom odnowi wsi – zapewniał dziennikarzy 20 marca podczas konferencji prasowej w UMWW Krzysztof Grabowski.

– Nie będziemy zbyt wiele dyskutowali o produkcji rolnej, ale raczej o jakości życia na obszarach wiejskich. Chcemy zaprezentować na MTP to, co ważne w Wielkopolsce, w Polsce i w Europie w zakresie rozwoju tych terenów. Mamy swoje dokonania i indywidualny program wielkopolskiej odnowy wsi, realizowany konsekwentnie od wielu lat – zauważył marszałek Marek Woźniak.

Ważną kwestią jest też aktywność lokalnych liderów, sołtysów, potrafiących skutecznie wykorzystywać fundusze (nie tylko sołeckie) na realizację ciekawych projektów. Najlepsze z nich nagrodzono 15 marca podczas spotkania w Stawiszynie. 

Autor: PIOTR RATAJCZAK

BIEŻĄCE WYDANIE

Kwiecień 2025