WYŚLEDZONE

Tu Ziemia, tu Ziemia

Tu Ziemia, tu Ziemia

Publikujemy to zdjęcie po upewnieniu się, że wszyscy członkowie sejmikowej Komisji Gospodarki, którzy 17 stycznia rozpoczęli udział w misji kosmicznej, bezpiecznie wrócili… na Ziemię. Ale od początku.

Władze Piły zaprosiły radnych województwa (którzy tego dnia przebywali w mieście nad Gwdą) do bazy badawczej Lunares w Pile, jedynego tego typu obiektu w Europie. Placówka jest całkowicie odizolowana (także 250 m² specjalnej powierzchni do prowadzania spacerów kosmicznych) od środowiska zewnętrznego. Profesjonalne i świetnie wyposażone laboratorium oraz infrastruktura do symulacji załogowych misji kosmicznych na Księżyc i Marsa tak przypadły do gustu przedstawicielom sejmiku, że kilkoro z nich postanowiło założyć kosmiczny ekwipunek… i wziąć udział w ćwiczeniach.

W dawnym hangarze, pamiętającym lata świetności stacjonujących na pilskim lotnisku bombowców Su-22, radni badali powierzchnię planet. W specjalnej przestrzeni prowadzili chemiczne i biologiczne eksperymenty, uprawiali żywność, itp. Udało nam się także ustalić, że współpraca radnych PiS i KO, zamkniętych na dłuższy czas w ciasnych wnętrzach stacji kosmicznej, przebiegała... wzorcowo.

FOT. PIOTR RATAJCZAK

BIEŻĄCE WYDANIE

Luty 2024