Konkurs fotograficzny o nagrodę marszałka województwa to przedsięwzięcie organizowane przez samorząd co dwa lata, na zmianę z konkursem na najlepszą pracę magisterską z zakresu turystyki. Mogą w nim wziąć udział osoby pełnoletnie, amatorsko bądź profesjonalnie zajmujące się fotografią.

Taka rywalizacja ma z jednej strony promować walory turystyczne naszego regionu (przyrodę, dorobek historyczny i kulturowy), a z drugiej – doceniać tych, którzy w sposób oryginalny potrafią pokazać jego uroki.

Jak zwyciężyć w konkursie? Wyzwanie polega na przygotowaniu zestawu trzech fotografii w danej kategorii: „Zabytkowe obiekty”, „Atrakcje przyrodnicze”, „Wydarzenia”.

– Oceniamy cały zestaw, trzy prace ze spójnym pomysłem i narracją. To nie mogą być tylko trzy ładne zdjęcia – mówił 23 września w Baborówku, gdzie nagrodzono zwycięzców, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki UMWW Tomasz Wiktor.

Pula nagród w konkursie wynosiła łącznie 15 tys. zł. W tym roku zgłoszono 399 prac, z których 357 spełniło wymogi formalne. Kapituła przyznała dziewięć nagród finansowych oraz pięć wyróżnień, które podczas gali w Baborówku (tam odbyły się wielkopolskie obchody Światowych Dni Turystyki) wręczył laureatom Jacek Bogusławski z zarządu województwa.

– Na niektórych fotografiach są obiekty, które pojawiały się już w poprzednich latach. Dlaczego? Bo są fotogeniczne, choć kapituła stara się też szukać nowych miejsc, krajobrazów i ujęć, obok których nie można przejść obojętnie. Myślimy o zmianie kategorii: zamiast „Zabytkowych obiektów” pojawiłaby się np. „Architektura”, bo nie brakuje także nowoczesnych rozwiązań, które warto promować – podsumował Tomasz Wiktor.

Poniżej prezentujemy kilkanaście spośród nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć VI edycji konkursu, a wszystkie docenione przez jury prace można obejrzeć na stronie internetowej: www.fotokonkurs.wielkopolskie.pl. RAK