Święto wraca po pandemii

Starostami dożynek są Joanna Szymczak z Sulęcina i Lucjan Kempiński z Taczanowa Pierwszego

Wielkopolskie dożynki regionalne odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia w Pleszewie.

Rolnictwo stanowi od lat jedną z najważniejszych gałęzi wielkopolskiej gospodarki. Nic dziwnego zatem, że samorząd województwa przykłada do tej dziedziny ogromną wagę, a jednym z tego przejawów jest organizacja regionalnego święta plonów.

Jak przypomina marszałek Marek Woźniak, ta tradycyjna forma podziękowania rolnikom za ich całoroczny trud w wymiarze ogólnowojewódzkim wraca po kilkuletniej pandemicznej przerwie.

O tym, kiedy i gdzie odbędzie się tegoroczne wielkopolskie święto plonów, poinformowano podczas konferencji zorganizowanej 24 lipca w pleszewskiej Zajezdni Kultury. Wzięli w niej udział marszałek Marek Woźniak, wicemarszałek Krzysztof Grabowski, dziekan dekanatu pleszewskiego ks. Rafał Mielcarek, starosta pleszewski Maciej Wasielewski oraz Arkadiusz Ptak – burmistrz Pleszewa. To właśnie w tym mieście 27 sierpnia odbędą się XXII Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie.

– Pleszew został wybrany z wielu powodów, m.in. dlatego, że jest to miasto, które się pięknie rozwija w ostatnich latach – tłumaczył Marek Woźniak. – To miejsce, na które trzeba zwrócić uwagę wszystkich Wielkopolan. Ośrodkowi miejskiemu towarzyszy obszar rolniczy, z tradycjami i osiągnięciami, z nowoczesnością i wykorzystaniem szans, które dają środki unijne. Myślę, że starostowie dożynek są takimi dobrymi przykładami wielkopolskich gospodarzy.

Wspomniane zaszczytne funkcje będą pełnić Joanna Szymczak i Lucjan Kempiński. Starościna dożynek mieszka w Sulęcinie, od 15 lat prowadzi z mężem Mirosławem ponad 45-hektarowe gospodarstwo. Starosta dożynek pochodzi z Taczanowa Pierwszego, tam od 37 lat z żoną Anną rozwija rodzinne gospodarstwo rolne, które obejmuje obecnie 56 hektarów.

– Dziękczynienie za plony rozpocznie się od otwarcia wystawy rolniczej o godzinie 12 na Stadionie Miejskim w Pleszewie. Wystawa będzie zorganizowana na terenach przyległych do miejsca uroczystości. Na tej ekspozycji będziemy chcieli zaprezentować w pigułce dorobek wielkopolskich rolników – poinformował wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

O godzinie 13 zacznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Po modlitwie odbędą się tradycyjne obrzędy dożynkowe. Później uczestników święta czeka już tylko dobra zabawa, której zwieńczeniem będzie, zaplanowany na godzinę 20.30 na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, występ Beaty Kozidrak z zespołem Bajm. ABO

BIEŻĄCE WYDANIE

Maj 2024