Bezpieczniej nad wodą

Skuter WOPR na rzece Warcie.

Sejmik zaakceptował wsparcie dla sześciu wielkopolskich gmin.

Po pozytywnej  opinii wyrażonej przez obradującą 14 czerwca Komisję Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego, sejmik 26 czerwca przyjął sześć uchwał wyrażających zgodę na przekazanie pomocy finansowej samorządom na zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Fundusze trafią do wielkopolskich JST inwestujących w infrastrukturę zwiększającą bezpieczeństwo mieszkańców i turystów wypoczywających nad jeziorami w naszym regionie. Na co zostaną wydane?

Gmina Śrem ubiegała się o 35 tys. zł na zakup i montaż cyfrowego monitoringu wizyjnego (który będzie udostępniony m.in. miejscowej policji) przy plaży i kąpielisku nad Jeziorem Grzymisławskim. W Mieleszynie zaplanowano wydanie 70 tys. dotacji z SWW na zakup dużej łodzi z silnikiem i przyczepy dla miejscowej jednostki OSP, przeszkolonej z zakresu ratownictwa wodnego. Gmina Piła (też wnioskowała o 70 tys. zł) zainwestuje w rozbudowę magazynu do przechowywania łodzi i sprzętu wodnego. Gołuchów ubiegał się o 15 tys. zł na zakup quada, by szybciej dotrzeć do poszkodowanych na brzegu. Gmina Włoszakowice 50 tys. zł z budżetu województwa wyda na rozbudowę bazy WOPR nad Jeziorem Dominickim w Boszkowie, a gmina Ślesin zainwestuje 32,6 tys. zł dotacji w zakup łodzi z silnikiem i przyczepy dla OSP dbającej o bezpieczeństwo wodniaków nad Jeziorem Mikorzyńskim.

Regionalny samorząd konsekwentnie co roku dofinansowuje tego typu przedsięwzięcia „w terenie”. Dodajmy, że dotacja z budżetu województwa pokrywa maksymalnie 50 proc. kosztów inwestycji, a pozostałe 50 proc. musi wyłożyć samorząd lokalny. RAK

BIEŻĄCE WYDANIE

Luty 2024