Poznaliśmy rozstrzygnięcia w organizowanym przez Wielkopolską Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury konkursie Wielkopolska Press Photo 2020. Jury – po obejrzeniu 239 zdjęć pojedynczych i 1021 zdjęć w 141 zestawach, nadesłanych przez 67 autorów – przyznało Grand Prix Agnieszce Maruszczyk za zestaw „Chłopięcy dziennik z izolacji”.
– Wielkopolska Press Photo jest od ponad 20 lat bardzo ważnym miejscem konfrontacji fotografów dokumentalistów. Pozwala dostrzec i zachować obraz świata w którym żyjemy, świata tuż obok nas – zauważa Mariusz Forecki, przewodniczący jury. – Tegoroczny konkurs był inny niż zwykle. Jego rozstrzygnięcie odbyło się w niezwykłym i szczególnym czasie, w środku pandemii, kiedy to potwierdzonych zakażeń wirusem COVID-19 było ponad 20.000 dziennie. Prace, które napłynęły na konkurs, wyraźnie pokazują, jak trudne zadanie mieli w tym roku fotografowie.
W związku z tymi wyjątkowymi okolicznościami organizatorzy, poza kategoriami znanymi już z wcześniejszych edycji konkursu („Człowiek i jego pasje”, „Życie codzienne”, „Wydarzenia”, „Sport”, „Przyroda i ekologia”) stworzyli nową, gromadzącą fotografie opisujące tegoroczną codzienność: „Czas pandemii”. Nagrodzeni w nich autorzy to: Łukasz Cynalewski, Marcin Drab, Andrzej Dragan, Wojciech Jachowski, Marek Lapis, Agnieszka Maruszczyk, Maurycy Polewski, Dawid Stube, Robert Woźniak i Marek Zakrzewski.
Kolejny już rok „Monitor Wielkopolski” był jednym z patronów medialnych konkursu. Tradycyjnie na naszych łamach przedstawiamy wybrane prace spośród nagrodzonych, wyróżnionych i zakwalifikowanych do pokonkursowej wystawy – opowiadające o Wielkopolsce w pandemii i nie tylko. ABO