Na miarę XXI wieku

Nowa siedziba Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

22 września uroczyście otwarto nową siedzibę Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. 

Czytelnicy z Kalisza i okolic mogą korzystać z oferty placówki przy ul. Południowej już od kilku miesięcy, a oficjalną inaugurację przekładano z powodu pandemii. To obecnie najnowocześniejsza biblioteka w regionie. Szczycąca się ponad 70-letnią historią książnica oferuje czytelnikom komfortowe warunki i ponad 200 tys. książek, 56 tytułów czasopism oraz 4200 jednostek zbiorów specjalnych.
– Cieszę się, że kaliska książnica zyskała siedzibę szytą na miarę XXI wieku. Placówka rozrosła się i ma nowocześnie wyposażoną przestrzeń dla użytkowników oraz przestronne magazyny. To miejsce, które od wielu lat odgrywa ważną rolę, popularyzując nie tylko czytelnictwo wśród lokalnej społeczności. Prowadzi również działalność edukacyjną i kulturalną. Jej efektem są cieszące się powodzeniem wystawy fotografii, spotkania, prezentacje sztuki, muzyki, teatru i plastyki – mówi marszałek Marek Woźniak.
– Nowoczesna przestrzeń i bogaty księgozbiór z pewnością spełnią oczekiwania mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego. Ponadto stworzą nowe możliwości włączenia się z ofertą edukacyjną i kulturalną w działania miasta – dodaje Paulina Stochniałek z zarządu województwa.
Co się zmieniło przy ul. Południowej 62? Na terenie starej hali magazynowej powstał nowy obiekt, w którym obecnie mieszczą się magazyn książek, czytelnia, wypożyczalnia i sale konferencyjne. Wśród nowości jest m.in. system komputerowy SOWA (zawierający ponad 100 tys. tytułów), który pozwala na odszukanie potrzebnej pozycji i jej zamówienie bez wychodzenia z domu. Zagospodarowano także teren wokół budynku, a inwestycję o wartości 11,5 mln zł w całości sfinansowano z budżetu województwa. 
Partnerami książnicy są inne biblioteki, przede wszystkim szkolne. 
– Chcemy umożliwić środowisku nauczycielskiemu wszechstronny rozwój zawodowy i osobisty poprzez dostęp do tradycyjnych i elektronicznych źródeł wiedzy i informacji – podkreśla Jolanta Nowosielska, dyrektor placówki w Kaliszu. RAK

BIEŻĄCE WYDANIE

Styczeń 2023