Wdzięczni strażakom

Samochody OSP w Rogoźnie

Jak i dlaczego samorząd województwa wspiera wielkopolskie OSP?

Jaka jest rola ochotniczych straży pożarnych? W jaki sposób samorząd województwa od lat im pomaga? Okazją do dyskusji na ten temat była rozpatrywana przez sejmik na kwietniowej sesji informacja o przyjęciu przez zarząd województwa programu rozwoju ochotniczych straży pożarnych w Wielkopolsce na lata 2021-2030.

– Od lat jako koalicja rządząca jesteśmy zgodni w kwestii konieczności wspomagania OSP, bo uważamy, że są one tym elementem systemu bezpieczeństwa, który jest najbliżej mieszkańców i przez to może najlepiej reagować na różnego rodzaju zagrożenia – mówił marszałek Marek Woźniak.

Z kolei wicemarszałek Krzysztof Grabowski (jako wiceprezes wielkopolskiego zarządu OSP) dziękował za wsparcie, tłumacząc: – Strażacy ochotnicy muszą pomagać ludziom, ale przy tym dbać o swoje bezpieczeństwo, a do tego niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

Podczas dyskusji radni wszystkich klubów byli wyjątkowo zgodni, dziękując za samorządową pomoc i podkreślając duże znaczenie OSP w różnych aspektach życia mieszkańców województwa.

– Ten program jest bardzo ważny dla regionu, dla społeczności lokalnych i dla samych strażaków, których aktywność znacznie przecież wykracza poza same działania ratownicze – mówiła Zofia Szalczyk (PSL). Przypomniała, że przez ostatnią dekadę samorząd województwa przekazał OSP pojazdy i urządzenia hydrauliczne o wartości około 30 mln zł. Z tegorocznego budżetu zostanie przeznaczone na ten cel około 2 mln zł.

 – Co ważne, zawsze te nasze środki były dzielone sprawiedliwie i transparentnie, z udziałem przedstawicieli OSP – podkreślił Henryk Szopiński (KO). Jego klubowy kolega Henryk Szymański, jako były burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, potwierdził, że z punktu widzenia lokalnych samorządów tego rodzaju wsparcie jest bardzo potrzebne.

– Wierzę, że to będą sensownie wydane pieniądze i dziękuję za to w imieniu naszego klubu – stwierdził Robert Popkowski (PiS).

– To ci strażacy często jako pierwsi przyjeżdżają do różnego rodzaju zdarzeń, zwłaszcza na terenach wiejskich, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie wyposażenie w sprzęt – apelował Jarosław Maciejewski (PSL).

– Do tego trzeba podkreślić ogromną rolę prospołeczną i kulturotwórczą OSP na obszarach wiejskich – zwracał z kolei uwagę Adam Bogrycewicz (PiS).

Na jeszcze inny aspekt siły strażaków ochotników wskazał były wójt gminy Siedlec Adam Cukier. – W terenie właściwie nie da się wygrać żadnych wyborów samorządowych bez poparcia OSP – zauważył obecny szef sejmikowego klubu SLD-Lewica Razem. Trudno się nie zgodzić, zważywszy że w Wielkopolsce w ponad 1800 takich jednostkach funkcjonuje ponad 90 tysięcy strażaków ochotników. ABO

BIEŻĄCE WYDANIE

Marzec 2023